Babski Bal

Počet zobrazení 48104 od roku 2004
98. Babski Bal se bude konat v sobotu 25.1.2025

Dějiny

Prvopočátky Babského bálu se datují do období Československé první republiky. První vydání této akce, organizované Matici školskou při tehdejší polské dvoutřídce v Dolních Datyních, se konalo v roce 1928 v nově vybudovaném hostinci Adrzeja Kołorza v Dolních Datyních. Tato akce se od té doby konala každoročně, a po přestávce způsobené II. světovou válkou byla obnovena v roce 1949 nově vzniklou místní organizací PZKO v Dolních Datyních. V letech 1955-1972 bylo spoluorganizátorem akce Sdružení rodičů a přátel školy s polským jazykem vyučovacím v Dolních Datyních. Dějiny Babského bálu byly přerušeny počátkem 90. let minulého století.

Z vyprávění hostí a tehdejších organizátorů se můžeme např. dozvědět, že datyňské Babské bály se dlouhá léta těšily ohromné popularitě v tzv. širokém okolí. Na plesy byly zvány různé skupiny, známé a populární osobnosti, výběrové kapely. Místní činitelé byli proslulí nejen dobrou organizací, skvělou kuchyní, ale také dobrými nápady, které se velmi zamlouvaly plesovým hostům. Babské bály, i když byly vedeny od počátku do konce v polském duchu, byly přijaty rovněž v českém prostředí. Nemůžeme se proto divit, že sál místního hostince praskal ve švech - narozdíl od plesů jiných organizací, kdy byl zaplněn často ani ne do poloviny.

Tradice Babského bálu byla znovu vzkříšena skupinkou nadšenců z Dolní Datyň a okolí 10.ledna 2004. Jako nová lokace byl vybrán Dům PZKO v Havířově- Bludovicích.

Pravidla

My, emancipované baby z Dolních Datyň a méně známých celému světu okolních vesnic, jsme se usnesly, že každoročně budeme na naši počest pořádat BABSKI BAL. Aby všichni účastnici, hlavně muži nazývaní populárně chlopami, věděli jak se mají chovat na tak významném plese a nedocházelo z jejich strany k narušováni obecní etikety, uvádíme pravidla, které budou platit v průběhu celého BABSKÉHO BALU:

Sepsáno v roce 1928, v Dolních Datyních, v hospodě u Andrzeja KOŁORZE

Originál k náhlednutí zde

Lvi Salonu

Martin Bittner

2024
Ing. Andrzej Santarius, Ph.D., MBA

2023
OMIKRON

2022
COVID

2021
Ing. Andrzej Feber

2020
Marek Calábek

2019
David Moravec

2018
Karásek Adam

2017
Ing. Adam Hekera

2016
Dan Toma

2015
Daniel Chobot

2014
Daniel Chobot

2013
Karol Jasiok

2012
Ing. Marek Bystroń

2011
Milan Rojčík

2010
Břetislav Palowski

2009
Ing. arch. Igor Kaňa

2008
Dan Toma

2007
Marek Calábek

2006
Vladimír Nytra

2005
Alfred Kołorz

2004

Fotogalerie

Zajimavosti

Zvon

Jednou z velkých atrakcí Babských bálů a vlastně jeden z jeho symbolů je zvon zavěšený u stropu, který zvoník spouští na tančící páry. Vybraný pár, který se ocitne pod zvonem má následující povinnosti: ...více

partnerka musí pod zvonem políbit svého partnera a partner jí za to koupit u zvoníka čokoládu, aby byl příští polibek ještě sladší. Partner za každý pobyt pod zvonem dostává od zvoníka speciální kupóny, kterých počet je pak sčítán v konkurzu na Lva Salonu – čím víc, tím líp! Podle řádu Babského bálu z 1928 roku: polibky jsou povoleny pouze od pasu nahoru a ve zkrácené formě (max. 2 minuty).

Zvon v historii Babského bálu měl různě podoby. Na začátku, když byl zavěšený v hospodě Andrzeje Kołorze, kde byl strop vysoký, byl zvon taky vysoký a byl spouštěný až na zem. Ale v Domě PZKO v Havířově Bludovicích, kde je strop nižší, se musel zvon nechat trochu upravit a přizpůsobit novým podmínkám. Během prvních bálů, byl zvon vyráběný z drátu a papíru. Kvůli tomu byl velmi těžký a občas se stávalo, že partner nebo nedej Bože i partnerka, si zpod zvonu odnášeli místo polibku, modřiny nebo škrábance. Kdysi měl zvon dokonce i okénko – kvůli kontrole. V současné době je zvon lehký a elegantní. Taneční dvojice pod ním ochotně pobývají a čím blíž ke konci bálu, tím ochotněji :-). Stává se, že pod zvonem jsou spolu 2 a někdy dokonce i 3 páry.

Kulturní program

Na Babských Bálech je tradicí, že kromě různých atrakcí bývá vždy bohatý kulturní program. V minulosti na plesech vystupovaly různé taneční soubory z místních skupin Polských kulturně osvětových svazů v ČR např. ze Šumbarku, Bludovic, Horní Suché a Českého Těšína. ...více

Na některých plesech připravil speciální plesový program dlouholetý organizátor plesů MS PZKO Dolní Datyně. Párkrát také vystoupila bigbeatová skupila Helios ( Hudebníci se převlékali za ženy a zahráli několik hitů, během kterých dělali show). Na plese vystoupil také kabaretní soubor Olziok z Karviné Louk a populární dvojice Jura z pod grónia z Maciejym.

Na posledních několika plesech vystoupili např.:

 • 2005 – taneční soubor Błędowianie
 • V roce 2006 a 2007 – taneční soubor ELAN z Třince (taneční dvojice Klára Staňková a Andrzej Szymanik)
 • V roce 2008– taneční soubor Mali Błędowianie a známá šansonová zpěvačka Renata Worek-Drössler
 • V roce 2009 – taneční soubor TO MY z Vendryně
 • V roce 2010 – taneční soubor Suszanie (tance quickstep – „Pánové versus dámy“ a „Kovboj a kůň“)
 • V roce 2011 – soubor Błędowianie (tanec DISCO a tanec „Ples upírů“)
 • V roce 2012 – Soubor písní a tance OLZA
 • V roce 2013 – taneční soubor Suszanie ( Zorro „po suszańsku“ + Tango a Quickstep)
 • V roce 2014 – Vystoupení Katarzyny Niedoba a Radima Vysloužila – taneční dvojice ze souboru ELAN z Třince
 • V roce 2015 – Vystoupení Kristiny Mužné a Daniela Sokola – taneční dvojice ze souboru ELAN z Třince
 • V roce 2016 – taneční soubor Suszanie (tance Anglický valc + Valčík a směs tanců -Cesta kolem světa)
 • V roce 2018 - Vystoupení Eliški Kostovalowej a Davida Hermana - taneční dvojice ze souboru ELAN z Třince
 • V roce 2019 - Vystoupení Eliški Kostovalowej a Davida Hermana - taneční dvojice ze souboru ELAN z Třince
 • V roce 2020 – taneční soubor Pieśni i Tańca Olza (polonez, valc a charleston)
 • V roce 2023 – Vystoupení Terezy Bogaczové a Michala Kozuba
 • V roce 2024 – taneční soubor Regionalny Błędowice (polonez, Biały Mazur i Na falach Harleja)
Od roku 2004 Babski Bal má vlastní soubor, který plesoví hosté pojmenovali Chlopobaletem. Soubor tvoří pánové v nejlepších létech, kteří na každý ples nacvičí speciální program- tanec. Tento program presentují pouze jednou a to jen na Babském Bále.

Bary

Na prvních Babských bálech nebyly tradiční plesové bary, jako jsou dnes. V hospodě u Andrzeja Kołorze (později u Rolnika) alkohol prodávala pouze hospoda. A tak se stávalo, že organizátoři plesu ...více

plesu měli zisk s plesu přibližně 1/3 z toho, co měl hospodský, který prodával hostům všechno pití (pivo, víno, vodku, minerální vodu,…). Až v 80. letech minulého století se začalo na Babských bálech, v utajení před hostinským, prodávat hostům nápoje s vyšším obsahem alkoholu. Podstatná změna však nastala až po přemístění Babského bálu do Domu PZKO v Havířově Bludovicích. Tam měli pořadatelé vždy své 2 bary, kde se prodává převážně alkohol, a taky jeden bufet, který je určen pro prodej nealkoholických nápojů. Bary byly vždy pečlivě vyzdobené podle tématu tance chlapů. I barmani, kteří obsluhovali hosty, se snažili obléci co nevhodněji, aby zapadli do stylu plesu.

V minulosti se bary Babských bálů jmenovaly např.:

 • Rok 2004 – Nebe a Peklo (Niebo i Piekło)
 • Rok 2005 – Bílý dům a Kreml (Biały Dom i Kreml)
 • Rok 2006 – Olymp a Hádés (Olimp i Hades)
 • Rok 2007 – Policie a Mafie (Policja i Mafia)
 • Rok 2008 – Kavárna Café del Arte a Hospoda U Rolníka ( Kawiarnia Café del Artei Gospoda U Rolnika)
 • Rok 2009 – U sv. Valentýna a U Amora ( U Św.Walentyna i U Amora)
 • Rok 2010 – U Abdullaha a U Izaaka ( U Abdullacha a U Izaaka)
 • Rok 2011 – Samuraj a Geisha
 • Rok 2012 – Hip a Hop
 • Rok 2013 – U Býka a Toreador ) u Byka i Toreadora)
 • Rok 2014 – Lidojed (Ludojad)
 • Rok 2015 – U Rolnika
 • Rok 2016 – Casting
 • Rok 2017 - MOLIN ROUGE (červený mlýn)
 • Rok 2018 - U KAPITANA
 • Rok 2019 - GLASGOW
 • Rok 2020 - MALIBU
 • Rok 2023 - U PIRATA, CZARNA PERŁA
 • Rok 2024 - U STAREGO TRAVOLTY

Nejoblíbenějším nápojem Babského bálu je „Miodula Balowa“ (medovina), která je vyráběna podle speciálního receptu a je vždy před každým plesem testována členy „Chłopobaletu“. Jestli nápoj splňuje všechny jejich požadavky, dostává speciální Certifikát, který je pak vyvěšen v barech. V současné době , v souladu s legislativou ČR, Miodulu vyrábí certifikováná firma.

Kuchyně

Kuchyně vždy odehrávala v dějinách Babského bálu důležitou roli. Hosté vždy měli rádi kromě tance, dobrého programu, skvělé kapely, také dobré jídlo a pití....více

Na začátku se o kuchyni staraly členky Matice školské Polské školy v Datyních, poté členky místí organizace PZKO v Dolních Datyních a v posledních letech často vnučky prvních kuchařek, kterým tradice našeho bálu není cizí, a chtějí v ní dál pokračovat.

Kuchyně Babského bálu je vždy na velmi dobré úrovni. Porce jsou velké, chutné a oku lahodící. Hosté velmi oceňují pokrmy, které jsou časově náročnější a nepřipravují si je sami doma. Bývá tradicí, že je možnost si vybrat až z 5 různých chodů. Převážně jsou to jídla slezské, polské, české a vídeňské kuchyně. Bývají to tradiční jídla jako např. vídeňský řízek a bramborový salát, bigos, guláš, jehněčí, kachna, svíčková, šašlik, ovarové koleno, ale bývají i různá zajímavá jídla se zajímavými názvy např. Kuře „Hong Kong“, Datyňská růže, Prase z chléva pana Alfreda, Jelen z datyňského lesa, Ježek ze zahrádky paničky Aničky, Řízek ala AL CAPONE, Krocan v obleku, Kačer podle receptu komisaře CLOUSEAU (KLUZO), Kojakovo „Hovězí“, Kmotrova střela, Guláš (z) podle komisaře REXE, Pštrosí vejce, Měšec, Toreador a další.

Stojí za připomenutí příjmení některých, před zraky hostů ukrytých, pracovitých žen, schovaných v malé kuchyňce při hrncích, o kterých hosté bálu ani nevěděli, že svůj žaludek plný výborného jídla vděčí právě jim.

K nim patřily: Anna Bystroňová, Maria Krygielová, Helena Kantorová, Aurelia Włosková, Anna Bałonová, Zofia Sztefková, Zofia Pawlasová, Helena Oczková, Marta Kobierska, Marianna Kożuszniková, Mgr. Bronisława Pietrusová, Irena Dudová, Marta Kołorzová, Joanna Kołorz Džuman, Bronisława Peterková, Olga Ożanová, Olga Kotulová, Anna Štarková, Anielka Pawlasová a mnoho dalších.

K stálicím kuchyně Babského bálu patřila Růžena Kołorzová, která vařila na všech Babských bálech už od roku 1956. Více než 50 let byla vedoucí a mozkem babskobálové kuchyně. To Ona sestavovala jídelní lístky, vymýšlela co a jak by se mělo vařit, ale taky jak by to mělo vypadat. Její heslo bylo, že jídlo by nemělo jenom skvěle chutnat, ale i znamenitě vypadat. Díky ní jsou Babské bály už léta proslulé nejenom díky své dobré zábavě, ale taky díky skvělému jídlu.

Bohužel během let naše drahé kuchařky zestárly a došli jsme k momentu, kdy jsme nemohli najít vhodnou osobu, která by byla schopná vést naší bálovou kuchyň.

Od roku 2014 jsme se rozhodli kuchyni Babského bálu předat profesionálům. Podmínkou při výběru vhodné firmy bylo to, že musí pokračovat v tradici dobré kuchyně Babského bálu, na kterou jsou hosté zvyklí. Jídlo musí být chutné, trochu jiné než s jakým se potkáváme denně, porce by měly být velké a musí být výběr min. z 4 různých chodů polské, slezské, české nebo vídeňské kuchyně a navíc musí hezky vypadat na talíři.

Všechny naše požadavky splnila cateringová společnost „Po świecie kuchni“ z Bielska Białej z Polska, kterou vede pan Krzysztof Cisek. Od roku 2014 dělá vše, co je v jeho silách, aby jejich pokrmy dostály babskobálovou tradici.

Sponzoři

Po świecie kuchni

Firma cateringowa z Bielska Białej
poczta@poswieciekuchni.pl
+48 509 220 353

Advokátní kancelář PONCZA | ŠRÁMEK

Mgr. Magdalena Poncza
Českobratrská 2, villa Antonia
Ostrava
+420 596 111 049
www.poncza-sramek.cz

COLVIA trade s.r.o.

výrobce a distributor doplňků stravy a kosmetiky z COLOSTRA

fillia Gnojnik 470
+420 605 538 875
www.colvia.cz

Fotožaluzie

fotožaluzie vertikální žaluzie s fototiskem, fotorolety, fotoobrazy, fototapety
Myslbekova 528, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz Ostrava
+420 777 261 699
+420 607 061 594
www.fotozaluzie.cz

Ing. Hekera Adam

Havířov Bludovice

Ing. Kołorz Otakar

Dolní Datyně


Ingredia s.r.o.

Výrobce doplňků stravy a Colostra
Příborská 818
Frýdek - Místek
+420 736 671 179

Inż Andrzej FEBER

Stonava

Inż Stanisław Recmanik

Těrlicko

Irena i Roman Danelowie

Havířov - Bludovice

Joanna i Kamil Džumanowie

Český Těšín

Kołorzowa Marta

Ostrava


Krejčovství STYLFOLK

Renata Stasiowa
Střelniční 28
Český Těšín
+420 733 720 513

MASÁŽE - Anna Tamášová

Stonava 49 ( vedle pošty)
Stonava
+420 605 001 039

Mudr. Magdalena i Ing. Zdeněk HALAMKOWIE

Datynie Dolne

Pawlas Roman

Revize a distribuce hasících přístrojů
Havířov - Podlesí
+420 606 730 983

Radian s.r.o.

Okrajová 2A/1469
Havířov - Podlesí
http://www.radian.cz

Relax Studio s.r.o

Ul. Nádražní 25
Český Těšín
+420 773 973 332
www.Relaxstudio.wz.cz


Resort Maják

Martin Bittner
Soběšovice 277, 739 38 Soběšovice
+ 420 731 916 861

Rehabilitace Buchwaldková Metlíková s.r.o.

Ul. SNP 801
Havířov - Šumbark
+420 603 848 303

Stolářství Jan DUDA

Za mostem 410
Karviná-Louky
http://duda-jan.wz.cz/

STUDIO FROG

Dlouhá třída 1026/65
Havířov - Město
+420 604 877 618
www.studiofrog.cz

Těšínská tiskárna a.s.

ul. Štefanika 1828/2
Český Těšín

TĚŠÍNSKÉ DIVADLO Český Těšín, p.o.

Ostravská 67
Český Těšín
+420 558 746 022
www.tdivadlo.cz

Články

Rok 2004 Rok 2005 Rok 2006 Rok 2007 Rok 2008 Rok 2009 Rok 2010 Rok 2011 Rok 2012 Rok 2013 Rok 2014 Rok 2015 Rok 2016 Rok 2017 Rok 2018 Rok 2019 Rok 2020 Rok 2023 Rok 2024

Naše zábava

Zpěv, tanec, hudba, kuchyně, med, politika ...

KONTAKTY

+420 776 254 353 Dagmar Kubiczková

+420 736 480 554 Ing. Stanisław Kołorz

babski.bal(zavinac)gmail.com